مرکز تحقیقات بتن (متب)

تدوین استاندارد های ملی

تاریخ مقاله : ۱۳۹۶/۰۷/۱۰

دبیر خانه کمیته فنی متناظر بتن و سازه های بتنی ISIRI-ISO/TC71

انتخاب مرکز به عنوان دبیرخانه کمیته فنی متناظر سازمان ملی استاندارد کشور از طریق اکثریت آرای جامعه مهندسی عمران کشور و نیز طی عقد تفاهم نامه تدوین استانداردهای ملی در زمینه کنترل کیفیت فرایند تولید مواد، مصالح، بتن و اجرای ساخت و ساز بتنی با موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران به عنوان تدوین کننده استاندارهای ملی تعیین گردیده که کمیسیونهای فنی چندین استاندارد ملی توسط مرکز تحقیقات بتن برگزار و مواردی از آنها با عناوین "بتن خود تراکم"، مصالح سنگدانه مصرفی در بتن" و " دستورالعمل کنترل کیفیت فهرست کنترل جهت بازرسی ماشین آلات تحویل بتن آماده" و دستورالعمل کنترل کیفیت فهرست کنترل جهت تجهیزات تولید بتن آماده به کمیسیون ملی راه یافت و تصویب گردید.

سازمان بین اللملی استاندار ISO TC 71

استانداردهاي كاربردي كميته هاي فنی

بتن و بتن مسلح و بتن پیش تنیده

ابتداد به منظور آشنایی بیشتر با سازمان بین المللی استاندارISO مقدمه ای را بیان کنید:

انقلاب تکنولوژی و ظهور عصر اقتصاد نوین فراصنعتی و جوامع فرامرزی و گلوبال، هنوزدرحال حاظر می بینیم که چگونه جهان بر سر مشکلات چون ذوب شدن کوه های یخی، گرم شدن زمین، نابودی جنگلها و مصرف بی رویه منابع طبیعی، مواد، مصالح ساختمانی وغیره می باشد که جامعه بشر مقدور به ادامه حیات نخواهد بود، دیگر این بحث های به یک عده قیلسوف و قیلسوف معاب و دانشمند محدود نمی شودو بلکه یک وافعیت است، زمانی بود که می گفتیم اینگونه خواهد شد ولی در حال حاظر در این دوران بسر می بریم. مصرف بی رویه مصالح و پرت بیش از حد انرژی برق، آب، سوخت، در تولید سیمان، تولید مصالح ستگی شن وماسه، تولید بتن و ساخت و.ساز بتنی وغیره... ناشی از درک نکردن ضرورت توجه به خانواده، همسایگی در کشور، منطقه و جهان در خصوص حفظ محیط زیست و توسعه پایدار که موضوع مشترک آینده جهان و جوامع گلوبال میباشد.

اوضاع در مقایسه با کشور های پیشرقته و حتی در حال پیشرفت آنقدر ها هم مناسب نیست پس الگوی آینده برای رهایی از وضعیت فعلی در صنعت بتن چیست؟

از آنجایی که ما انسانها امکان تجربه کردن همه چیز را نداریم اما نیاز به انتخاب و بهره گیری از تجارب دیگران بطور آگاهانه برای کمک به رسیدن اهدف مان موجود است، ما به تجارب دیگران احترام می نهیم تا دیگران به تجارب ما ارج بنهند. زمانیکه به گذشته و حال نقد کرده و در انتخاب و بکارگیری تجارب برای آینده برنامه ریزی نمایم و الگویی را برای رسیدن به هدف خاص ارائه دهیم و آنرا در دستور روز قرار دهیم و به فرهنگسازی توسط آموزش مستمر دامن زنیم و باور ها و رفتارهایمان را در مفهوم تمامیت سیستم با روش نگاه به کلیت برای تولید سنرژی بکارگیریم موفقیت امکان پذیرخواهد بود.

از آنجاییکه همگی کشورها در یک بازار جهانی مشترک دوران فرا صنعتی نوینی قرار گرفته ایم قوانین نو و سازمانهایی نوین با فرهنگی نو و نیار به تدوین استانداردهای نوین در بخش صنعت بتن نیز دیده می شود که در قالب سازمان بین المللی استاندارد ISO TC 71 شکل میابد که آشنایی و بهره گیری از آنها ضرورتی الزامی است.

از زمانيكه موسسه بين المللي بتنACI در سازمان بين المللي استاندارد(ISO) دبيري خانه ISO TC 71 را در بتن و بتن مسلح و بتن پيش تنیدهبعهده گرفته نقشی اصلي از خود نشان داده است و از سال 1993 تا کنون با همكاري موسسات استاندارد كشورهای دیگر در جهت رسيدن به شرايط يك پارچگي در بالاترين نوع خود در تكنولوژي بتن فعاليت مي نمايد.

83 كشور جهان در سازمانISO TC 71 شركت دارند كه 30 كشور بعنوانP (Participating) و 53 كشور بعنوان (Observer) O همکاری مي نمایند.

يازدهمين جلسهISO TC 71 را در روزهاي 23، 22، 21 ماه ژوئيه سال 2003 در شهر سيدني استراليا پذيرايي نمود. 36 نمايندگي از 17 كشور عضو در جلسه در شهر سانفرانسيسكو در سال 1995 در ماه آگوست، و هفتمين جلسه اوليه در شهر بوگوتا در كشور كلمبيا در سپتامبر 1998 و هشتمين جلسه در شهر توكيو ژاپن و سپتامبر در سال 2000 و نهمين جلسه در توكيو ژاپن در سال 2001 و دهمين جلسه در شهر دانديي اسكاتلند، سپتامبر 2002 تمام اين جلسات با پيشرفت كارهاي ISO TC 71 و اصلاح ارتباطات بين زير كميته ها انجام يافته است كميته هاي 5 گانه ISO TC 71 شامل :

* ISO TC71/SC1 مربوط به روش هاي آزمايش براي بتن. دبير زير مجموعه اسرائيل انسيتو استاندارد (SEI)

* كميته ISO TC71/SC3 مربوط به توليد بتن و اجرا سازه هاي بتني. دبير زير مجموعه نروژ (SNF)

* كميته ISO TC71/SC4 - مربوط به عملكرد مورد نياز براي سازه هاي بتني، دبير زير مجموعه آمريكا ACI .

* كميته ISO TC71/SC5 -   مربوط به استانداردهاي طراحي براي سازه هاي بتني. دبير زير مجموعه انسيتو تكنولوژي و گواهينامه كشور كلمبيا.

* كميته ISO TC71/SC6 -مربوط به مصالح مسلح غير مرسوم براي سازه هاي بتني. دبير زير مجموعه ژاپن موسسه استانداردهاي صنعتي ژاپن (JISC) مي باشند.

در جلسه اوليه يازدهم ISO TC71 SC7 قرار شد كه زير مجموعه هاي جديد در بخش ” تعميرات سازه بتني“ بطور مشترك بين كشور كره و ژاپن تشكيل گردیدهدف از برگزاری جلسه ISO در استانبول چه بود؟

تشکیل جلسه سالیاته که جهت بحث و گفتگو و همفکری و تدوین استاندارهای کاربردی و تصویب آنها وارائه به موسسه های استاندار کشور های عضو و نیز انتخاب هیئت مدیره و مسئولین کمیته ها و گروه های کار آنها انجامید. سازمانISO جلسه سالیانه خودرا درهر کشوریکه علاقمند میزبانی اجلاسیه را اعلام نماید به رای مجمع عموی می گذارد. سیزدهمین جلسه در سال 2006 در شهرسئول کشور کره مورد تایید اعضا قرار گرفت.

ایران در سازمان ISO TC 71 چه نقشی داشته است؟

ایران تا کنون نقش فعالی بخش بتن در این سازمان نداشته ولی امسال که دو نفر از کارشناسان متخصص بتن و فعال آقای مهندس جمشیدی از موسسه استاندارد و آقای مهندس مصطفی احمدوند از مرکز تحقیقات بتن در این اجلاسیه شرکت کردند که نقش تعیین کننده ای را ایفا کرده ایم، با شرکت در جلسه کمیتهISO TC71/SC 7 یکی از زير مجموعه هاي جديد کمیته فنی ISO TC71 در بخش ” تعميرات سازه بتني“ که بطور مشترك بين كشور كره و ژاپن تشكيل گردید در دوازدهمین جلسهISO TC71 در22-20 ماه سپتامبر 2004 که در شهر استانبول کشور ترکیه شروع بکار نمود كه ابران در دو گروه کاری آن عضو دارای حق رای و نیز بعنوان عضو گروه سه نفره تدوین و ارائه دهنده منشور کارگروه به کمیته فنی انتخاب شده است.

دستاوردهای این اجلاسیه و بلاخص برای ایران چه بوده است؟

موسسه استاندارد ایران با همکاری و پشتیبانی آقای پرفسورShuaib Ahmad دبیر کمیته فنی ISO TC 71 پیشنهاد تشکیل زیر کمیته ISO TC 71/SC 8 بعنوان مسئول کمیته "دوام بتن، نفوذ پذیری و آب بندی بتن و سازه های بتنی" را به سازمان بین المللی استاندارد نموده که برای شروع به کار نیاز به پشتبانی حداقل7 کشور را دارد. کشورهای آمریکا، انگلستان، ژاپن، پاکستان، فیلیپین، ترکیه، مالزی و نزوژ عضویت در کمیته مزبورا را اعلام نمودند و به هیئت رئیسهISO ارائه گرددیده است.

جمعأ در 4 کمیته فنی و 2 گروه کاری و یک گروه ارائه منشور دارای حق رای می باشیم که در تدوین استاندار های بین المللی صاحب نظر بوده تأثیر مثبت کذارده ایم و نیز سبب تشکیل و رهبری کمیته جدیدی شده ایم. در حال حاضر نیاز به تشکیل کمیته های مشابه در ایران می باشد که بتوان در ادامه تدوین دستورالمل های اجرای ضمیمه ملی اقدام نمایم.

نقش سازمان بین المللی استاندار در عصر نوین فراصنعتی و جوامع فرا مرزی و گلوبال در تدوین استاندار های نوین، ارتقاع و غنی کردن استاندارهای موجود و قراردان خط کش اندازه گیری و معیار و دستورالعمل های کار بردی در خصوص تدوین استاندارهای طراحی، نظارت، تولید، اجرای ساخت وساز و آموزش نیروهای انسانی دانایی مدار جهت بکارگیری همگون و همسو استاندارها در جوامع مختلف وارتقاع کیفیت سازه های ایمن تر برای زندکی برتر در جهان.

باید متخصص پیش بینی کننده روند تکنولوژِی باشیم نه متخصص در تکنولوژِی

استاندارد ایزوISO-17020 ، گروه بازرسیمرکز

با توجه به دستاوردهای علمی و تجربی کسب شده از بازسازی شهربم پس از زلزله و با دارا بودن دانش و تجربه­ دوره های بازرسیISO-17020 به بازرسی و کنترل کیفیت فرایند تولید واحد های تولیدی مصالح، بتن، و کیفیت اجرای ساخت وساز بتنی در کشور فعالیت می نماید.

تدوین استانداردهای ملی

 

افتخار تدوین استانداردهای ملی کشور

مرکز تحقیقات بتن (متب) طی عقد تفاهم نامه همکاری با سازمان ملی استاندارد کشور و بعنوان دبیر خانه کمیته فنی متناظر ISIRI-ISO TC 71 بتن و سازه های بتنی و بتن های پیش ساخته از طرف سازمان ملی استاندارد افتخار تدوین و تهیه استاندارد های بسیاری را داشته است. و اخیرا اقدام به تدوین استاندارهای ملی و بین المللی نموده که تا کنون تعدادی از آنها به کمیته ملی استاندارد راه یافته اند، هم اکنون استاندارد ملی 6044 ویژگی های بتن آماده را در دست تدوین دارد که به مرحله ویرایش آن رسیده است.

تدوین استانداردهای ملی

-      دبیرخانه کمیته های متناظرISO(ISIRI/TC71)

مرکز تحقیقات بتن به عنوان "دبیرخانه کمیته های متناظر" در راستای اهداف سازمان بین المللی استاندارد ISO جهت ایجاد هارمونی و هم افزایی بین استانداردهای ملی کشورهای عضو از طریق هم اندیشی و تشریک مساعی دست اندرکاران و صاحبنظران اقدام می نماید.

-      تدوین استاندارد ملی

در راستای عقد تفاهم نامه با موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مبنی بر تدوین استاندارد های مرتبط با بتن این دفتر تا کنون به تدوین استانداردهای زیر پرداخته که به عنوان استاندارد ملی پذیرفته، انتشار و توزیع شده است.

1-              مشخصات فنی و ویژگی های بتن آماده

2-              بتن آماده - فهرست بازرسی و کنترل کیفیت تجهیزات تولید بتن آماده

3-              بتن آماده- - فهرست بازرسی و کنترل ماشین آلات تحویل بتن آماده

4-              بتن- قسمت اول: راهنمای نگارش مشخصات فنی بتن

5-              بتن- قسمت دوم: مشخصات مواد تشکیل دهنده، تولید و انطباق

6-              سنگدانه اندازه­گیری دانه­هاي پولكي، دانه­هاي طويل يا دانه­هاي پولكي و طويل در سنگدانه درشت روش ­آزمون

7-              بتن - تعيين دماي بتن حاوی سيمان هيدروليکي تازه مخلوط شده- روش آزمون

8-              بتن- اندازه­گیری قابلیت عبور بتن خود تراکم به­وسیله دستگاه حلقه J روش آزمون

9-              بتن اندازگیری­جریان اسلامپ بتن خود تراکم- روش آزمون

10-          سنگدانه نمونه برداری از سنگدانه ها آیین کار

11-      بتن اندازگیری ­ميزان جداشدگي ايستايي بتن خود تراکم با استفاده از روش فني ستون- روش آزمون

12-          بتن آماده- ویژگی های آن

تگها : مرکز تحقثیقات بتن، متب، علمی، پژوهشی، افزودنی، شن و ماسه، بتن، تکنیکی، آموزش، نشریه بتن، مقاله، محیط زیست، توسعه، پایا، پایدار، , ACI, IRAN, Excellent, Sustainable, Holistic, Aria , تدوین استانداردهای ملی , ISO, ISIRI/TC71
امتیاز: بد خوب